Vědecké databáze a jejich aplikace ve fyzice



Pohnutky vedoucí k elektronickému zpracovávání vědeckých databází mohou být velmi rozdílné: od výuky, přes snahu o vytvoření společné platformy pro vědeckou spolupráci či usnadnění výpočtů až po prezentaci výsledků práce příspěvkových organizací. Proto se jednotlivé webovské dokumenty navzájem liší rozsahem, zaměřením a bohužel i kvalitou. V nepřeberné změti lépe či hůře uspořádaných informací a odkazů se lze velmi snadno ztratit či bloudit v kruhu. Proto je nutné si předem ujasnit, jakého druhu je námi požadovaná informace a podle toho pak zvolit příslušný typ databáze. Ve fyzice máme především tyto možnosti:

  1. JEDNOTKY

  2. Motivací je zde snaha o sjednocení terminologie a umožnění spolupráce vědeckých týmů. Většina těchto databází obsahuje: Součástí webovských dokumentů s touto tematikou bývají kromě vztahů a tabulek často také přímo kalkulátory pro přepočet jednotek, a to buď v online verzi , nebo jako samostatný program ke stažení.
     
  3. KONSTANTY

  4. Zde se zvláště projeví výhoda online dokumentu - údaje mohou být snadno aktualizovány a zpřesňovány. Kromě standardních hodnot základních konstant zde nalezneme také například údaje pro geodetický systém GPS. Opět zde bývají k dispozici kalkulátory, tentokrát s předdefinovanými konstantami. Nejlépe zpracovány jsou zpravidla stránky vládních a příspěvkových organizací (U.S. Army, NASA, NIST...).
     
  5. ROVNICE A IDENTITY

  6. Zatímco identity jsou pouze formálním spojením několika definic a jejich databáze tedy slouží pouze k úspoře času, rovnice mohou vyjadřovat i určité fyzikální zákony. Proto jsou součástí těchto dokumentů často také ENCYKLOPEDIE a SLOVNÍKY pojmů, omezené zpravidla na určité odvětví fyziky.
     
  7. TABULKY VLASTNOSTÍ

  8. Jedná se především o
  9. PUBLIKACE

  10. Tyto databáze jsou jednoznačně nejrozsáhlejší. Většinou se však jedná o placené vyhledávací služby, nabízející zdarma pouze abstrakt článku či resumé knihy. Existuje ovšem i množství přehledů volně přístupných časopisů a knihoven.
     
  11. VÝSLEDKY EXPERIMENTů

  12. Publikace jsou zpravidla doprovázeny  "syrovými" výsledky experimentu, umožňujícími vědecké veřejnosti diskusi o nepřesnostech a chybných závěrech. V některých méně častých případech jsou měření zveřejňována za ůčelem urychlení vyhodnocení velkého množství dat (např. kosmické záření).
     
  13. SHAREWARE, ANIMACE, APPLETS...

  14. O kalkulátorech pro usnadnění výpočtů jsme se již zmínili výše. Animace jsou - společně s encyklopediemi a slovníky - velkou pomůckou především při výuce. Téměř nezbytné jsou pak pro popularizaci výsledků (a mnohdy získání prostředků pro další výzkum).


Na závěr uvedeme některé zajímavé odkazy. Jak je patrné, není výše uvedená klasifikace ani zdaleka jednoznačná. Proto místo hierarchického uspořádání dáme přednost stručnému komentáři u každé položky.
 
 
 



 poslední aktualizace: 19.září 2000